24.10.2025, Toshkent, O‘zbekiston — ZEEKRning TIAS 2025dagi ishtiroki kompaniyaning Markaziy Osiyo bozorlariga sadoqatini ta’kidlaydi va uning xalqaro faoliyatini mustahkamlaydi.
22-24-oktyabrda “CAEx Uzbekistan” xalqaro ko‘rgazmalar markazida avtomobil bozoriga bag‘ishlangan Markaziy Osiyodagi eng yirik tarmoq tadbiri – Tashkent International Auto Show 2025 (TIAS 2025) o‘tkazildi. Yengil avtomobillar ishlab chiqaruvchilari va dilerlarining yetakchi ko‘rgazmasi Markaziy Osiyo mintaqasidagi yetkazib beruvchilar, investorlar va distribyutorlarini birlashtiradi.
Ko‘rgazmaning asosiy qatnashchilaridan biri ZEEKR – “Geely Holding Group” boshqaruvi ostidagi intellektual elektromobillarning premial brendi bo‘ldi. Brend O‘zbekiston bozorida 2024-yil martida rasman taqdim etilgan va o‘tgan davr mobaynida avtohavaskorlar e’tirofini qozonishga ulgurdi. TIAS 2025da ZEEKR baravariga beshta modelni taqdim etdi:
ZEEKR mijozlarga yanada aqlli, qulay va ekologik toza yechimlarni taklif etishga intilib, modellar qatorini kengaytirish, texnologiyalarni takomillashtirish va foydalanuvchi tajribasining sifatini oshirish ustida muntazam ishlamoqda.
Misol uchun, kompaniya xavfsiz va qulay avtonom safarlarni ta’minlashda ham apparat, ham dasturiy muhandislik alohida ahamiyat kasb etadi, deb hisoblaydi. Shu sababli, ZEEKRning eng yangi ishlanmalaridan biri – bu NVIDIA DRIVE AGX Thor bazasida yaratilgan boshqarishning intellektual kontrolleridir, u intellektual boshqarishning turli ssenariylarini ko‘rib chiqib, mashinani avtomatik joylashtirish funksiyasini ta’minlay oladi.
Bundan tashqari, ZEEKR, navigatsiyadan tortib to musiqa va ovozli boshqaruvgacha – avtomobildagi multimedia tizimlaridan foydalanishni yanada qulay va butun dunyodagi mijozlar uchun yana ham jozibali qilish uchun, Qualcomm Technologies Inc. kompaniyasi bilan hamkorlikni kengaytirishi haqida e’lon qildi. Yangi, yanada qudratli Qualcomm chiplariga ega ZEEKR avtomobillari yuqori energiya samaradorligini saqlagan holda, haydovchi va yo‘lovchilarni raqamli tizimlardan foydalanishning yanada ilg‘or darajasi bilan ta’minlaydi.
O‘zbekiston bozorida ZEEKR kabi texnologik ilg‘or va istiqbolli brend faoliyatining mustahkamlanishi – butun mamlakat avtomobil tarmog‘ining rivojlanishidagi muhim qadamdir. Kompaniyaning TIAS 2025dagi ishtiroki jahon ishlab chiqaruvchilarining mintaqaga qiziqishini namoyish etibgina qolmay, mamlakat ekologik toza transport sohasidagi global tendensiyalarning bir qismiga aylanayotganini ham isbotlaydi. Bu esa, o‘z navbatida, iste’molchilar, hamkorlar va butun zamonaviy transport ekotizimi uchun yangi imkoniyatlarni ochadi.

ZEEKR представил пять моделей электромобилей на Tashkent International Auto Show 2025
24.10.2025, Ташкент, Узбекистан — Участие ZEEKR в TIAS 2025 подчеркивает приверженность компании к рынкам Центральной Азии и укрепляет её международное присутствие.
22-24 октября в Международном выставочном центре CAEx Uzbekistan прошло крупнейшее в Центральной Азии ежегодное отраслевое мероприятие, посвящённое автомобильному рынку, Tashkent International Auto Show 2025 (TIAS 2025). Ведущая выставка производителей и дилеров легковых автомобилей объединяет поставщиков, инвесторов и дистрибьюторов ЦА.
Одним из ключевых участников выставки стал ZEEKR, премиальный бренд интеллектуальных электромобилей под управлением Geely Holding Group. Бренд официально представлен на рынке Узбекистана с марта 2024 года, и за прошедшее время уже успел завоевать признание автолюбителей. На TIAS 2025 ZEEKR представил сразу пять моделей:
- ZEEKR 001, пятидверный премиальный спортивный электромобиль;
- ZEEKR X, компактный городской кроссовер с элегантным дизайном и интеллектуальным салоном;
- ZEEKR 7X роскошный электрический кроссовер сочетающий в себе непревзойденный комфорт и выдающиеся динамические характеристики;
- ZEEKR 007GT универсал с идеальным балансом удобства и футуристического дизайна;
- ZEEKR 009, полностью электрический минивэн, открывающий новые грани роскоши.
ZEEKR неустанно работает над расширением модельного ряда, совершенствованием технологий и повышением качества пользовательского опыта, стремясь предложить клиентам ещё более умные, удобные и экологичные решения.
Так, например, в компании считают, что и аппаратная, и программная инженерия имеют ключевое значение для обеспечения безопасных и комфортных автономных поездок. Поэтому одна из новейших разработок ZEEKR - собственный интеллектуальный контроллер вождения, построенный на базе NVIDIA DRIVE AGX Thor, который сможет обрабатывать различные сценарии интеллектуального вождения и обеспечивать функции автоматической парковки.
Кроме того, ZEEKR объявила о расширении сотрудничества с компанией Qualcomm Technologies Inc., чтобы сделать использование мультимедийных систем в автомобиле — от навигации до музыки и голосового управления — ещё удобнее, умнее и привлекательнее для клиентов по всему миру. Автомобили ZEEKR с новыми, более мощными чипами Qualcomm обеспечат водителям и пассажирам более продвинутое взаимодействие с цифровыми системами, сохраняя при этом высокую энергоэффективность.
Усиление присутствия такого технологически продвинутого и амбициозного бренда как ZEEKR на рынке Узбекистана — важный шаг для развития всей автомобильной отрасли страны. Участие компании в TIAS 2025 не только демонстрирует интерес мировых производителей к региону, но и подтверждает, что страна становится частью глобальных тенденций в области экологичного транспорта, что, в свою очередь, открывает новые возможности для потребителей, партнёров и всей современной транспортной экосистемы.